Zpráva IARC:

V nedávné době byla solární studia podrobena vlně negativní publicity, kterou způsobila zpráva IARC (Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny). Jejich zpráva není nová studie; jde o přezkoumání studie z roku 2006, která byla souhrnem 23 studií, některé jsou datovány do 80.let. Z těchto studií nevyplývá však to co uvedla média.

Tato zpráva byla jednostranná a silně médii přehnaná.

Solária jsou až nyní zařazena do "skupiny 1 - karcinogenní".

Být ve "Skupině 1" neříká nic o míře rizika, jen málo věcí s sebou nepřináší žádné riziko. Do této skupiny patří již od roku 1992 slunce, dále např. červené víno, pivo, nebo slané ryby.

Z tohoto jasně vyplývá, že pokud v těchto skupinách jsou např. víno pivo a ryby, neznamená to striktní zákaz požívání těchto potravin, jen omezení jejich konzumace na rozumnou míru.

Média uvedla dále velmi matoucí informaci, že používání služeb či výrobků z této karcinogenní skupiny, může vést ke zvýšenému riziku, a to až o 75%.

I kdyby bylo toto tvrzení přesné a pravdivé, (což spoustu vědců odmítá, viz. články dále) neznamená to, že 75% uživatelů opalujících se v soláriích onemocní melanomem nýbrž to, že se může tato možnost zvýšit o 75%.

Přesnou hodnotu lidí, kteří prokazatelně onemocněli rakovinou kůže, nikdo nikdy přesně nedefinoval. Některé studie uvádějí, že je to 0,250%. Zvýšíme-li toto číslo o 75%, zvýší se toto riziko na 0,438%.

Pokud se na to podíváte z druhé strany, tak na 99,562% z důsledků návštěv solária a opalování na slunci neonemocníte rakovinou kůže. Pokud solárium nebudete navštěvovat vůbec a budete se bránit i slunečnímu záření, tak rakovinou kůže neonemocníte na 99,75%. To znamená, že rozdíl je o 0,18%.

Média už zapomněla zveřejnit, že většina výzkumů doporučuje opalování na slunci pro mnoho zdraví prospěšných vlastností. Ve skutečnosti je mnoho čelních expertů na Vitamín D přesvědčených, že přínos slunečních paprsků zdaleka převyšuje riziko vzniku rakoviny kůže a naopak pomáhá snížit riziko u mnoho jiných druhů rakoviny.

Lidé a všechno živé na zemi slunce prostě potřebují, protože bez slunce by na zemi život vůbec nebyl !!

 
 
Solária Ergoline Všechna práva vyhrazena, Studiovisage.info | Webdesign V.Chalupník